Historia

Rodzina Myszkowskich

W Internecie można napotkać nekrolog Jack’a Kent (1980 – 2013), który zmarł dnia 13 grudnia 2013 roku w Palm Desert w Kaliforni w USA. Nazwisko w obcym brzmieniu nie zachęca do przeczytania tekstu. A jednak jest to nasz rodak ze zmienionymi personaliami jeszcze podczas trwania drugiej wojny światowej.

Ów Jack Kent to Aleksander Zygmunt Konrad, młodszy syn Antoniego Piotra Głażewskiego i Sylwestry Manswety Myszkowskiej I voto Śliwińskiej, urodzony w Myszkowicach 5.08.1922 roku i ochrzczony w kościele parafialnym św. Jakuba w Sączowie. Zatem zmarł Aleksander Głażewski.

Jego starszym bratem był Jerzy Bogusław Głażewski który pełnił służbę na ORP Grom i zatonął 4.05.1940 roku razem z okrętem rażony bombą z niemieckiego samolotu we fiordzie Rombakken pod Narwikiem.

Wojna zastała Aleksandra Głażewskiego w Stalowej Woli, gdzie jego Ojciec prowadził restaurację. Trwało tam prześladowanie, jak i wszędzie, Żydów. Głażewscy zaopiekowali się Żydówką Różą. Aleksander zmienił w swoich dokumentach nazwisko na Kent, a Róża, którą poślubił (kościół św. Józefa w Sandomierzu) nazwała się Ziutą Kunstler.

Z takimi zmienionymi dokumentami i synem Józefem, przez Hamburg wyemigrowali do USA. Jack Kent jest wpisany na listę imienną Polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata pod numerem akt 9666/2003.

Wybrali sołtysa!

Mieszkańcy Myszkowic wybrali Sołtysa oraz Radę sołecką. W zebraniu uczestniczyło 40 mieszkańców z 382 uprawnionych do głosowania. Na liście kandydatów pojawił się Marek Kamiński, który otrzymał 39 głosów za. Następnie wybrano radę sołecką, której skład liczy pięć osób. Mieszkańcy wybrali do rady Tadeusza Hetmańczyka, Adriana Litwina, Sabinę Mikołajek, Annę Nikodem i Mariusza Zawala.

Tagged :